Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau.
Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
Sutinku
Apie iniciatyvą Naujienos Dezinformacija Aktas Demaskuota Apie elfus

Apie iniciatyvą

Tai – nacionalinė iniciatyva, telkianti visuomenės, žiniasklaidos ir valstybės atstovus kovai su netikromis naujienomis, kurios kelia sąmyšį, kerta pasitikėjimą valstybe, jos demokratiniais institutais, sukelia neigiamų psichologinių, emocinių, ekonominių pasekmių.

Pasaulyje dezinformacija jau tapo pagrindiniu iššūkiu net galingiausioms šalims ar organizacijoms, tarp jų ir mūsų sąjungininkėms – JAV, ES, NATO. Melas tampa išbandymu strateginiams partneriams, taip pat sukuria iliuzinę alternatyvą objektyviems faktams, tradicinei ir netradicinei žiniasklaidai. Lengvabūdiškas požiūris į netikras naujienas jau atsiliepė kai kurių šalių rinkimų rezultatams (pvz., JAV), kainavo milijardus eurų ir sukūrė prielaidas stiprinti bendrą nesaugumo atmosferą.

Į kovą su dezinformacija įsitraukė Europos Sąjunga, technologiniai milžinai – „Facebook“, „Google“ ir kiti. Dar neseniai į šias problemas Lietuvoje žiūrėta pro pirštus, trūko koordinacijos, konkrečių veiksmų ir priemonių, nors Lietuvoje netikros naujienos kelia grėsmę nacionaliniam ir asmeniniam saugumui.

Būtent Lietuva kasdien atakuojama netikromis naujienomis, kibernetinėmis priemonėmis ir nenutrūkstamos dezinformacijos srautu. Įsigalėjusius mitus, kad Lietuva – niekam neįdomi, griauna vien statistika – dešimtys tūkstančių kryptingų atakų prieš valstybę ir jos visuomenę per metus.

Lietuva garsėja kaip viena pirmųjų, pradėjusių kovoti su dezinformacija. Viena tokių iniciatyvų buvo DEMASKUOK.LT, kuri iki šiol veikė kaip internetinė platforma, turinti savo skiltį didžiausiame šalies portale DELFI. Dešimtys netikras naujienas demaskuojančių straipsnių vien per 2018 m. pirmuosius tris ketvirčius pritraukė 3 milijonus unikalių skaitytojų. Bet kova su Lietuvos informacinėje erdvėje pasirodančiu melagingu turiniu tik prasideda.

Sulaukusi didžiausios pasaulyje paieškos sistemos „Google“ dėmesio ir finansavimo, DEMASKUOK.LT iniciatyva tapo atskira nacionalinės svarbos iniciatyva. DEMASKUOK.LT kuriamas kaip atskiras kanalas, kuriame savo pajėgumus dėl bendro tikslo suvienija skirtingų sričių atstovai, konkurentai ir partneriai, valstybės ir atskirų bendruomenių nariai.

Prie žurnalistų savanoriškai JAU prisijungė aktyvūs piliečiai iš įvairių socialinių, visuomeninių grupių, kurie bet kuriuo paros metu koordinuotai ir itin greitai gali padėti žiniasklaidai demaskuoti netikras naujienas, užkirsti kelią jų plitimui. Savanorių skaičius ir jų galimybės auga. Prie DEMASKUOK.LT iniciatyvos jungiasi ir valstybinės institucijos.

Lietuva – ne viena. Daugelis valstybių, organizacijų ir tyrimų centrų apie tai kalba arba turi priemonių, kurios galėtų geriau atpažinti melagingą turinį ir apie tai informuoti visuomenę. Europos Komisija pasiūlė priimti bendrą ES kovos su dezinformacija kodeksą, remti nepriklausomą faktų tikrintojų tinklą ir įvairiais kitais veiksmais skatinti kokybišką žurnalistiką bei stiprinti gebėjimus naudotis žiniasklaidos priemonėmis.

Tai yra pirmieji žingsniai, bet DEMASKUOK.LT žengė dar toliau: sukūrė ir naudoja itin pažangų ir jau veikiantį dirbtiniu intelektu paremtą technologinį įrankį, kuris padeda atpažinti netikras naujienas ir užkirsti kelią jų plitimui. Šiuo įrankiu jau naudojasi žurnalistai ir pilietinės visuomenės nariai.

Kova su netikromis naujienomis suvienijo Lietuvos žiniasklaidą: prie DEMASKUOK.LT iniciatorių jungiasi LRT ir kitos žiniasklaidos priemonės bei aktyvūs piliečiai, organizacijos ir pati valstybė.

 

TIKSLAS

Suburti įvairių sričių profesionalus ir mėgėjus – nuo socialinių, humanitarinių, tiksliųjų mokslų specialistų iki žiniasklaidos, verslo, pramogų pasaulio atstovų ar jų sekėjų, kurie savo indėliu galėtų prisidėti kovoje su dezinformacija.

Demaskuok JĖGA

Suvienytos pagrindinės Lietuvos žiniasklaidos priemonės, informuojančios 90 % Lietuvos piliečių. Žiniasklaidos, elfų* ir valstybės, susitelkimas ir aktyvi veikla platformoje, kovojant su dezinformacija esamu laiku, pasitelkiant modernius įrankius.

Iniciatyvą palaiko